Nieprawidłowe schylanie się
Jest to codzienna czynność, która wykonywana nieumiejętnie stanowi prawdziwe zagrożenie dla naszego kręgosłupa. Powodem tego jest schylanie się na prostych nogach z kręgosłupem wygiętym w literę C. Bardzo niebezpieczne jest również podnoszenie przedmiotów z podłogi w takiej pozycji. Podczas schylania się, mając zgięty kręgosłup narażamy go na dźwiganie ciężaru naszego ciała w sposób bardzo niekorzystny zwłaszcza dla odc lędźwiowego.
Prawidłowe schylanie się
Prawidłowe schylanie się powinno polegać na zrobieniu przysiadu i jak najmniejszym pochyleniu się z wyprostowanym kręgosłupem. Doskonałym przykładem jest konkurencja strongman martwy ciąg( podnoszenie sztangi z ziemi do wyprostowanej sylwetki) lub schody ( polegające na wniesieniu ‘’walizki’’ o masie nawet 250kg na kilka schodków o wysokości 40cm) .
Alternatywa dla schylania
Alternatywą dla przysiadu z prostym kręgosłupem jest klęk na jednym kolanie. Jeżeli musimy poświęcić dłuższą chwile np na szukanie czegoś w niskiej szufladzie, ten sposób będzie idealnym rozwiązaniem.
Nieprawidłowa pozycja siedząca
Pozycja siedząca podczas której guzy kulszowe znajdują się z przodu siedziska, miednica znajduje się w tyłopochyleniu, cały kręgosłup jest wygięty w wielkie C, kifotyzując odc lędźwiowy oraz pogłębiając kifozę w odc piersiowym. Górny odc th spoczywa na oparciu krzesła, a w odc C występuje pogłębiona loroza. Sylwetka taka znacznie ogranicza pojemność klp
Nieprawidłowa pozycja siedząca 2
Pozycja siedząca podczas której siedzimy guzami kulszowymi z tyłu siedziska natomiast siedzisko znajduje się za daleko stołu. Wymusza ona wzmożoną pracę prostownika grzbietu zwłaszcza w odc lędźwiowym. Miednica znajduje się w przodopochyleniu.
Nieprawidłowa pozycja siedząca 3
Wielu z nas korzysta z samochodu, ale większość nie zwraca
uwagi na pozycję jaką zajmuje za kierownicą, tym samym ustawia fotel w nieprawidłowy
sposób. Najczęściej oparcie jest za bardzo pochylone do tyłu a my nie mamy
możliwości w ergonomiczny sposób chwycić kierownicy dwoma rękami. Jeżeli fotel jest za bardzo
odsunięty do tyłu lub oparcie jest za bardzo opuszczone to podczas jazdy w mieście
która wymaga więcej uwagi najczęściej przybieramy pozycję jak na fot .
Jesteśmy zgarbieni, łopatki są oderwane od oparcia, kręgosłup jest w bardzo
niekorzystnej i męczącej pozycji.
Nieprawidłowa pozycja siedząca 4
Pozycja siedząca z założoną nogą na nogę z przeciwstawnym skrętem tułowia. Gdy zakładamy np. prawą nogą na lewą, podnosimy lekko prawą stronę miednicy do góry i rotujemy ją oraz kręgi lędźwiowe i dolny odc piersiowy w lewo. Natomiast dla równowagi górny odc piersiowy jest zrotowany w prawo. Powstaje łuk lewostronny.
Nieprawidłowa pozycja siedząca 5
Pozycja siedząca z jedną nogą pod pośladkami. Jest bardzo niekorzystne ponieważ powoduje niesymetryczne ułożenie kręgosłupa ,co może skutkować skoliozami zwłaszcza w okresie dojrzewania. Podczas takiego siedzenia tworzą się trzy łuki (przy siedzeniu na prawej nodze tworzy się prawostronny łuk lędźwiowy, lewostronny łuk piersiowy i
prawostronny łuk piersiowo-szyjny). Mm i ww po wklęsłej str łuku są
przykurczone a po wypukłej rozciągnięte.
Prawidłowa pozycja siedząca
Ważne jest prawidłowe, ergonomiczne ustawienie fotela w odpowiedniej odległości od kierownicy, biurka, przygotowanie stanowiska pracy pod kątem funkcjonalności (monitor na wprost, nie po bokach, najczęściej używane przedmioty, szuflady itp jak najbliżej, krzesło dynamiczne(na kółkach) pozwalające na poruszanie się bez przeciążania kręgosłupa głównie duże rotacje lub wychylanie oraz umożliwiające” gimnastykę” kręgosłupa ). Dolna część pleców powinna przylegać do oparcia fotela, aby nie pochylać się do przodu, nie garbić, oparcie jeśli jest regulowane powinno być ustawione pod kątem ok. 100 ° gdyż jest to pozycja która w najmniejszym stopniu obciąża kręgosłup podczas siedzenia)
Powinniśmy organizować stanowisko pracy lub wypoczynku tak aby nasze ciało pracowało symetrycznie tzn ustawienie krzesła względem monitora, kanapy względem telewizora itp. powinno być równoległe aby nie było potrzeby wykonywania długotrwałych rotacji kręgosłupa
Powinniśmy organizować stanowisko pracy lub wypoczynku tak aby nasze ciało pracowało symetrycznie tzn ustawienie krzesła względem monitora, kanapy względem telewizora itp. powinno być równoległe aby nie było potrzeby wykonywania długotrwałych rotacji kręgosłupa
Nieprawidłowe pochylanie się
Podobnie jak przy schylaniu się, kręgosłup pracuje pod bardzo dużym obciążeniem w bardzo niekorzystnej pozycji. Głównie pochylamy ponieważ wysokość blatu w kuchni, zlewu lub deski do prasowania jest za niska. Warto brać ten aspekt pod uwagę przy projektowaniu czy też wykańczaniu domu. Nasze społeczeństwo jest statystycznie coraz wyższe a niestety nie wszyscy producenci mebli stosują się do tej tendencji. Powoduje to sytuację w której osoby wysokie męczą się przy zbyt niskich biurkach, blatach kuchennych, zlewach itp. Wyjątkiem pozostają krzesła dynamiczne w których możemy regulować wysokość , a w tych droższych również znajdziemy oparcia zaprojektowane wg zasad ergonomii tak, aby odciążać nasz kręgosłup.
Nieprawidłowe pochylanie się 2
Nieprawidłowa pozycja pochylania się pojawia się również podczas wykonywania codziennych czynności np odkurzania.
Prawidłowe "pochylanie się"
Rozwiązaniem jest wyposażenie dostosowane do naszego wzrostu, które będzie spełniało założenia ergonomii. Dla ludzi nie mających takich możliwości wyposażenia mieszkania pozostaje znalezienie sposobu na przyjęcie jak najlepszej pozycji.
Alternatywa dla pochylania się
Podczas odkurzania, gdy nieraz musimy posprzątać pod szafką czy łóżkiem dobrą pozycją okazuje się klęk na jednym kolanie. Dzięki niej możemy zachować prosty kręgosłup oraz dokładnie posprzątać nie przeciążając go.
Nieprawidłowa pozycja stojąca
Niewydolne mięśnie antygrawitacyjne przerzucają przenoszenie obciążeń na bierny aparat ruchu (kości, więzadła, torebki stawowe oraz krążki międzykręgowe kręgosłupa), który rozciągając się pogłębia krzywizny( pogłębiona lordoza lędźwiowa i szyjna oraz kifoza piersiowa).
Nieprawidłowa pozycja stojąca 2
Przy takim sposobie stania np. obciążając bardziej prawą nogę, odciążamy lewą i lekko zginamy ją w kolanie. Miednica opada po lewej stronie . Tworzy się łuk lewostronny w odc lędźwiowym, prawostronny w odc piersiowym oraz łuk lewostronny w górnym odc piersiowym i szyjnym. Krzywizna ta powoduje nadmierne rozciąganie się mięśni i biernych struktur aparatu ruchu po wypukłej stronie łuku oraz skrócenie (przykurczenie) po wklęsłej stronie łuku.
Prawidłowa pozycja stojąca
Podczas stania powinniśmy jednakowo obciążać obie nogi. Aby pozycja ta była jak najbardziej ekonomiczna powinniśmy użyć jak najmniejszego napięcia mięśni. Oznacza to że środek ciężkości powinien być jak najbliżej położenia równowagi, gdzie nie zachodzi konieczność równowagi sił ciężkości poprzez wzmożone napięcie mm.